درباره‌ ما

داستان آیدیاز

جرقه‌ی اولیه‌ی آیدیاز     وبگردی‌های ما بیشتر در مجلات طراحی و ایده‌پردازی خارجی خالاصه می‌شد. هرزگاهی ایده‌ای داشتیم که مجال بروز پیدا نمی‌کرد تا کمی بعدتر در سایتی پیدایش می‌کردیم. نبود یک مجله فارسی معرفی ایده‌های نو و محصولات خلاقانه و مرجعی برای ایده‌پردازی جرقه شکل‌گیری آیدیاز بود.

تولد و انتخاب اسم   ایده‌ی راه‌اندازی یک مجله آنلاین درباره‌ی ایده‌های نو و ایجاد یک مرجع پویا برای ایده‌پردازان و سرمایه‌گذاران هفته‌ها ذهنمان را درگیر کرده بود و بعد از برگزاری چندین جلسه ساختار اولیه شکل گرفت. حالا نوبت انتخاب اسم بود. دسترس‌ترین کلمات مرتبط با “ایده” را بررسی کردیم، idea – ide -ideas و… همه‌ی دامنه‌ها ثبت شده بود تا اینکه  ideaz.ir را انتخاب کردیم هم تلفظ درست ایده‌ها(ideas) بود و هم می‌شد اینطور برداشت کرد:           ide   a → z

شروع کار سایت   کار سایت با معرفی روزانه سه ایده در دوازده دسته متفاوت کلید خورد و ظرف مدت چند ماه آیدیاز بیش از هزار علاقه‌مند داشت. معرفی سایت در برنامه‌ی بـ روز شبکه سه سیما و همچنین معرفی در روزنامه دنیای اقتصاد، مجله همشهری جوان و تعداد زیادی سایت و بلاگ رفته رفته آیدیاز جوان جای پای خودش را باز کرد.

آیدیاز یک هویت   کم‌کم سایت روال خوبی پیدا کرد و مطالب با نظم و هدف مشخصی منتشر می‌شدند. بازدیدها سیر افزایشی داشت و مخاطبان پروپاقرص برای وقفه‌های هرزگاهی ما به دلایل مختلف به سمت ما پیام‌ها پرتاب می‌کردند. به مرور گروه آیدیاز هویت پیدا کرده بود و ما در کنار سایت شروع کردیم تا ارتباطات خوبی با ایده‌پردازان و تولیدکننده‌ها چه ایمیلی و تلفنی و چه حضوری داشته باشیم.

توقف فعالیت سایت   بعد از یک دوره دو ساله فعالیت و معرفی حدود هزار ایده‌ی نو تصمیم به توقف مقطعی سایت گرفتیم. نبود یک برنامه مشخص برای توسعه و مدل ناموفق کسب درآمد منجر به یکنواختی فعالیت شد و ما را مجبور کرد که برای مدتی همه فعالیت‌ها را متوقف کنیم. لطف همه مخاطبان بعد از این اعلام توقف ما را برای شروعی مجدد در آینده مجاب می‌کرد.

شبکه‌های اجتماعی   با گسترش شبکه‌های اجتماعی و دست به گوشی شدن کاربران، ما هم برای حفظ نام آیدیاز صفحه‌ای در اینستاگرام و این اواخر کانالی در تلگرام راه‌اندازی کردیم و ظرف مدت کوتاهی بسیاری از مخاطبان را دوباره آنجا دور هم جمع کردیم.

آیدیاز جدید   با حضور نیروی تازه نفس همه چیز دوباره جان گرفت. با جلسات منظم و متعدد، ساختار گروه و معماری سایت بازنگری و طراحی مجدد شد. در ساختار جدید کاربران نقش پررنگ‌تری در سایت خواهند داشت و بخش‌های جدیدی به آیدیاز اضافه شده است.