آب سالم بنوش

در روزگاری زندگی می‌کنیم که کمبود آب و منابع آبی دارد به یک بحران بین‌المللی تبدیل می‌شود و اصلی‌ترین علت آن، سوء مصرف آب توسط کاربران است! بخش زیادی از هدر رفتن آب در خانه‌ها اتفاق می‌افتد و گاهی می‌شود با کمی خلاقیت از این اتفاق جلوگیری کرد. به عنوان مثال از آب تصفیه شده برای شستشوی ظروف و استحمام استفاده می‌شود و تمام آب مصرف شده نیز به سیستم فاضلاب برمی‌گردد.

با توجه به همین معضلات، یکی از دانشجویان فازغ‌التحصیل رشته هنز طرحی مفهومی را ارائه داده است که به طرز خلاقانه و منحصر به فردی آب‌های زائد خانگی را می‌تواند به آب گوارای تصفیه شده توسط طبیعت تبدیل کند! انگار شما دارید در وسط جنگل قدم می‌زنید و از زیباترین چشمه‌ها آب سالم می‌نوشید!

در این ایده خلاقانه که نام آن Drop by Drop به معنای قطره قطره است، گیاهان خانگی در زیر حبابی شیشه‌ای قرار داده شده‌اند که تداعی کننده فضای طبیعی جنگل‌ها هستند. شما فقط کافی‌ست آب اضافی که از استحمام یا شستشوی ظروف یا هر جای دیگری جمع کرده‌اید را از دریچه ورودی به دستگاه وارد کنید.

دستگاه با استفاده از سیستم تبخیر گلخانه‌ای، آب را تبخیر کرده و درون حباب پخش می‌کند. با این کار هم گیاهان می‌توانند از رطوبت لازم استفاده کنند و هم میزان خلوص آب از طریق جذب اکسیژن منتشرشده توسط گیاهان افزایش می‌یابد. سپس آب تبخیر شده، داخل دیواره شیشه‌ای جمع می‌شود و از طریق یک سیستم ساده، به ظرف آب دلخواه شما منتقل می‌گردد تا یک لیوان آب سالم از دل طبیعت میل کنید.

در بالای این ظرف شیشه‌ای نیز یک منبع نور قرار داده شده تا در صورتیکه در آپارتمان بودید و تایش مستقیم نور آفتاب را نداشتید، بتوانید گیاهان‌تان را با کیفیت خوبی پرورش دهید.

خلاقیت موجود در این طرح علاوه بر تولید آب سالم از پس مانده‌های آب، ایجاد زیبایی بصری فوق‌العاده در محیط خانه است.

البته ایرادات متعددی به طرح مفهومی اولیه وارد است که جزئیات آن در این نوشته نیامده ولی طراح این سیستم تصفیه آب خانگی در حال تکمیل این طرح می‌باشد.

طراح: Pratik Ghosh

آیدیاز - آب سالم بنوش آیدیاز - آب سالم بنوش آیدیاز - آب سالم بنوش آیدیاز - آب سالم بنوش آیدیاز - آب سالم بنوش آیدیاز - آب سالم بنوش

۸۰۰x100

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ماهان

    اتفاقا کمترین هدررفتن در خانه ها اتفاق میوفته مصارف خانگی تنها ۷ درصد استفاده اب رو داره ک چه صرفه جویی بشه چ نشه فرق خاصی نخواهد کرد ۹۳درصد استفاده بی رویه از اب در کشاورزی

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *