کلاه خاور

خواب آلودگی یکی از اصلی‌ترین دلایل تصادفات رانندگی است و این اتفاق برای کامیون‌ها و تریلی ها به مراتب خطرناک تر است؛ چرا که وسعت خسارت وارده از حنبه مالی و جانی به مراتب برای همه طرف های تصادف وسیع تر و جدی تر خواهد بود.

سیستم های گوناگونی تاکنون برای تشخیص و هشدار خواب آلودگی برای خودروها و کامیون ها اختراع و ارائه شده است که البته همگی دارای هزینه های بسیار بالایی به منظور استقرار و استفاده دارند اما شرکت فورد (Ford) این بار روی پروژه خلاقانه ای سرمایه گذاری کرده است که بسیار کم هزینه بوده و بنابراین می تواند گسترش بسیار وسیعی پیدا کند.

کلاه خاور که یک کلاه هوشمند تشخیص خواب آلودگی است، دقیقا شبیه کلاه های اسپرت موجود در بازار است؛ و دقیقا به همان جذابی و جوان پسندی! با این تفاوت که بسیار خوشمندانه می تواند میزان خواب آلودگی شما را تشخیص داده و به شما هشدار دهد تا بیدار شوید.

این تشخیص بر اساس تغییر زاویه سر صورت می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده روی راننده های متعدد، میزان انحراف سر و گردن در زوایای مختلف در هنگام خواب آلودگی اندازه گیری شده و این تغییرات از طریق سنسور ژیروسکوپ موجود در کلاه خاور اندازه گیری می شود. به محض عبور از حد مجاز انحراف، چراغ های موجود در لبه کلاه شروع به چشمک زدن می کنند، صدای هشدار شنیده می شود و کلاه شروع می کند به لرزیدن!

حالا با این سه هشدار دیگر احتمالا تا مدت قابل توجهی فکر خواب هم سر راننده خطور نمی کند!

این کلاه ها به صورت آزمایشی در برزیل بر روی تعداد قابل توجهی از رانندگان کامیون و تریلی با موفقیت آزمایش شده است و قرار است به زودی با تولید انبوه، در اختیار عموم قرار بگیرد.

نام تجاری محصول: SafeCap

طراح: شرکت خودروسازی Ford

آیدیاز - کلاه خاور آیدیاز - کلاه خاور آیدیاز - کلاه خاور آیدیاز - کلاه خاور

۸۰۰x100

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *