از ساعت‌های قدیمی، ساعت دیواری خلاقانه بسازید (DIY)

در خانه اکثر افراد ساعت دیواری‌های قدیمی و حتی از کار افتاده یافت می‌شود که دیگر جلوه‌ای برای استفاده ندارند.

در این پست قصد داریم طی چند گام ساده و با وسایلی نه چندان پیچیده که به راحتی قابل تهیه هستند، ساعت دیواری خلاقانه بسازیم که جذابیت بصری فوق‌العاده‌ای خصوصا در شب دارد. با مشاهده ویدئوی این پست می‌توانید با نحوه ساخت این ساعت دیواری خلاقانه آشنا شوید. همچنین تصاویر و مراحل زیر هم به خوبی نحوه ساخت را شرح خواهند داد.

 

وسایل مورد نیاز:

۱- یک ساعت دیواری قدیمی دایره‌ای که بهتر است قطر دایره آن حداقل ۳۰ سانتی‌متر باشد.

۲- یک قطعه آینه که بصورت دایره‌ای بریده شده باشد و در مرکز آن دایره‌ای به قطر یک سانتی‌متر برای عبور موتور عقربه‌ها ایجاد شده باشد. قطر این آینه باید کمی کمتر از قطر دایره ساعت باشد؛ چون قرار است داخل قاب ساعت قرار بگیرد.

۳- یک قطعه آینه یک طرفه که دقیقا اندازه آینه قبلی باشد. آینه یک طرفه همان شیشه‌های رفلکسی است که در نمای ساختمان‌ها عموماً استفاده می‌شود.

۴- چند نوار چوبی یا هر چیزی که قابلیت حلقه شدن داخل قاب ساعت را داشته باشد. بهتر است قبل از استفاده، نوارهای چوبی را در آب قرار دهید تا کمی منعطف شوند.

۵- یک نوار LED (بهتر است پشت چسب‌دار باشد که نیازی به چسب کاری نباشد)

۶- مقداری سیم

۷- یک آداپتور برای نوار LED (پیشنهاد ما یک آداپتور ۱۲ ولت ۵۰ واتی است)


مرحله ۱- باز کردن ساعت قدیمی

ساعت قدیمی را به طور کامل از هم باز کنید. به طوریکه فقط قاب آن باقی بماند. سپس در قاب آن یک سوراخ ۸ میلی‌متری ایجاد کنید که حدود ۱٫۵ سانتی‌متر از لبه فاصله داشته باشد. از این سوراخ قرار است سیم مربوط به آداپتور نوار LED خارج شود.

آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید


 

مرحله ۲- قرار دادن نوارهای چوبی

ابتدا آینه یک طرفه را درون قاب قرار دهید. سپس یکی از نوارهای چوبی را به اندازه محیط قاب دایره‌ای ساعت ببرید. این نوار قرار است بین دو آینه قرار بگیرد. همچنین نوار LED نیز روی این نوار خواهد چسبید. بهتر است نوارهای چوبی را به اندازه ۱۰ دقیقه درون آب قرار دهید تا کمی انعطاف پیدا کنند. پیشنهاد می‌شود از چیزی غیر از چوب استفاده نکنید چون ممکن است گرمای نوار LED منجر به آب شدن و آتش‌سوزی شود.

پس از چسباندن نوار چوبی مطابق شکل، سوراخی که درون قاب ایجاد کرده بودید را درون این نوار هم ایجاد نمایید تا سیم LED بتواند عبور کند.

آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازیدآیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید


 

گام سوم: چسباندن نوار LED

حالا بر روی یکی از نوارهای چوبی، نوار LED را بچسبانید. معمولا نوارهای LED دارای چسب هستند ولی در صورت نبود، می‌توانید از چسب‌های دوطرفه یا چسب‌های حرارتی استفاده نمایید. بعد از چسباندن نوار، سیم LED را از سوراخ قاب عبور داده و به آداپتور تهیه شده متصل نمایید.

بهتر است قبل از شروع گام بعدی، با استفاده از برق، صحت اتصال LED را بررسی کنید که آیا روشن می‌شود یا نه!

آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید


 

گام چهارم: اتصال ساعت

موتور ساعت را به آینه بچسبانید و محل اتصال عقربه‌ها را از سوراخ تعبیه شده عبور دهید. سپس عقربه‌ها را به آن متصل نمایید.

قبل از قرار دادن این آینه بر روی قاب ساعت، بهتر است آینه یک طرفه و آینه دو طرفه به طور کامل و دقیق با دستمال و شیشه پاک‌کن تمیز شوند. چرا که نور باعث نمایش کمترین غبار و کثیفی خواهد شد.

بعد از تمیز کردن شیشه‌ها، آینه دو طرفه را درون قاب قرار دهید.

آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید


 

گام پنجم: نهایی سازی!

حالا پس از قرار دادن آینه دوطرفه درون قاب، باید آن را در جای خود محکم کنید. این کار را با استفاده از نوار چوبی دوم انجام دهید. این نوار را درون قاب قرار داده و در جای خود بچسبانید. دیگر کار ساخت این ساعت دیواری خلاقانه تمام است! می‌توانید آن را به برق متصل کنید و از آن لذت ببرید.

اگر کمی خلاقیت به خرج دهید، به راحتی می‌توانید آداپتور این ساعت را هم پشت آن پنهان کنید تا نمای بهتری داشته باشد.

آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید آیدیاز - ساعت دیواری خلاقانه بسازید

۸۰۰x100

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *